eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFirmaKonferencjeStan aktualny i perspektywy rozwoju technologii hurtowni danych i business intelligence
  • Tytuł:

    Stan aktualny i perspektywy rozwoju technologii hurtowni danych i business intelligence

  • Kategoria: Informatyka i Internet
  • Cena: 300 + VAT PLN Teraz: 300 + VAT PLN
  • Termin: 2006-04-11 - 2006-04-11
  • Miejsce: / mazowieckie
  • Organizator: CPI Sp. z o.o.

PROGRAM

10:00 Wykład wprowadzający

Eksploracja danych - przegląd dostępnych metod i dziedzin zastosowań - Mikołaj Morzy, Politechnika Poznańska, Instytut Informatyki
Wiedza zawarta w dużych wolumenach danych jest ukryta pod postacią wzorców, trendów, regularności i osobliwości. Stosowane od wielu lat techniki statystycznej analizy danych nie są w stanie efektywnie przetwarzać wolumenów danych charakteryzujących współczesne bazy danych i hurtownie danych. Eksploracja danych (ang. data mining) to nowa dziedzina naukowa, której celem jest odkrywanie nowych, nieznanych, użytecznych i prawidłowych wzorców w ogromych repozytoriach danych. Eksploracja danych jest dziedziną interdyscyplinarną, łączącą elementy systemów baz danych, statystyki, systemów wspomagania decyzji, sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, i wielu innych. Spośród technik i algorytmów wykorzystywanych podczas eksploracji danych wymienić należy klasyfikację, regresję i predykcję, określanie ważności atrybutów, analizę skupień, znajdowanie reguł asocjacyjnych, czy eksplorację dokumentów tekstowych.
W artykule przedstawiono wprowadzenie do technik eksploracji danych i zaprezentowano szeroką gamę algorytmów i metod wykorzystywanych do odkrywania wiedzy w bazach danych. Omówiono podstawowe modele wiedzy i przedstawiono przykłady praktycznych zastosowań każdej techniki eksploracji danych. Dodatkowo zaprezentowano aktualny stan wsparcia omawianych technik w komercyjnych systemach baz danych na przykładzie modułu Oracle Data Mining.

10:40 Prelekcja

Wyszukiwanie i analiza danych WWW - Marcin Sydow, Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych

Omawiamy zagadnienie przetwarzania danych na przykładzie wyszukiwania informacji w WWW za pomocą typowej wyszukiwarki internetowej opartej na słowach kluczowych. Przedstawione są podstawowe fazy pozyskiwania, przetwarzania, reprezentacji i obliczeń związane z w/w zagadnieniem. Omawiamy też ogólnie pokrewne do wyszukiwania problemy: automatycznej klasyfikacji oraz automatycznego grupowania dokumentów tekstowych. Omawiamy zagadnienie zastosowania analizy grafu hiperlinków WWW do w/w zagadnień ze szczególnym uwzględnieniem algorytmu PageRank stosowanego w największej wyszukiwarce na świecie.

11:20 Prezentacja

Rozwiazania firmy Informatica - od narzędzia klasy ETL do platformy integracji danych - Integral Solutions

11:50 Sesja pytań i odpowiedzi

12:00 Przerwa

12:30 Prezentacja sponsorska Business Intelligence dla każdego - kierunki rozwoju analizy danych - Jarosław Szymaniuk, Solution Sales Manager, Microsoft

13:10 Case study

Wdrożenie korporacyjnej hurtowni danych i systemu raportowania w Thomson Displays Polska - Jan Baranowski, Thomson Displays Polska

W referacie przedstawiona zostanie historia wdrożenia systemu raportowania opartego na hurtowniach danych w Thomson Displays Polska. System ten obejmuje wszystkie podstawowe dziedziny działalności zakładu w Piasecznie, oraz trzy hurtownie tematyczne dla całego Thomson Displays (Lokalizacje obejmujące Polskę, Włochy, Francję, Meksyk oraz Chiny). Zaprezentowane zostaną przyczyny wdrożenia systemu, rozwiązania techniczne oraz zakres merytoryczny. Omówione zostaną podstawowe problemy, na jakie natrafiono w czasie realizacji projektu oraz sposoby ich rozwiązania. W czasie wystąpienia przewidywana jest krótka prezentacja działania systemu.

13:50 Case study

Business intelligence w praktyce - BZWBK - Michał Hoppel, BZWBK

Obecnie w ramach problematyki business intelligence porusza się szeroki wachlarz zagadnień związanych z hurtowniami danych, narzędziami analitycznymi, raportującymi i statystycznymi. Większość z nich znajduje dziś zastosowanie w bankowości. Jedną z dziedzin kwalifikowanych to tego rodzaju metod jest także data mining, który jest coraz częściej wykorzystywany jako niezbędne wręcz narzędzie potrzebne do efektywnego prowadzenia biznesu. W BZWBK staramy się także wykorzystać możliwości, które udostępniają narzędzia do analizy danych z wykorzystaniem zaawansowanych algorytmów. W prezentacji przedstawiony zostanie przykład problemu, który trudny byłby do rozwiązania przy użyciu tradycyjnych metod analitycznych. Dzięki wykorzystaniu oprogramowania data mining, odpowiednich algorytmów, mocy obliczeniowej sprzętu komputerowego oraz wiedzy biznesowej, można w efektywny sposób doprowadzić do znalezienia odpowiedzi na trudne nieraz pytania. W jaki sposób? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć podczas prezentacji.

14:30 Prelekcja

Trendy rozwojowe hurtowni danych - Robert Wrembel, Politechnika Poznańska, Instytut Informatyki

Hurtownie danych (HD) są obecnie jednym z podstawowych komponentów systemów wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwami. Obecnie większość liczących się na polskim rynku przedsiębiorstw z różnych branży (m.in. telekomunikacja, bankowość, handel) wykorzystuje tego typu systemy w procesie podejmowania strategicznych decyzji biznesowych. Aktualny stan technologii HD jest bardzo zaawansowany w zakresie gromadzenia i przetwarzania prostych danych tekstowych. Powszechność innych rodzajów danych, np. XML, multimedialnych, strumeniowych jako źródła cennych informacji, ukierunkowuje rozwój systemów HD na gromadzenie i przetwarzanie również tego rodzaju danych. W pracowniach badawczych na świecie powstają już prototypowe systemy hurtowni danych XML, obrazów cyfrowych i systemy analizy danych strumieniowych. Ponadto, jak pokazuje praktyka, raz wdrożona HD nie jest statyczna, tj. jej schemat i struktura wymiarów ewoluuje w trakcie eksploatacji systemu. Technologie wykorzystywane obecnie słabo wspierają ewolucję HD. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie głównych trendów rozwojowych systemów HD w zakresie analizy zaawansowanych rodzajów danych i ewolucji struktury samej hurtowni.

15:10 Sesja pytań i odpowiedzi

15:30 Zakończenie konferencji


Koszt udziału w konferencji wynosi:

  • 300 zł + 22% VAT - dla użytkowników
  • 600 zł + 22% VAT - dla przedstawicieli firm oferujących rozwiązania objęte tematyką konferencji

Biuro Organizatora:
Centrum Promocji Informatyki Sp. z o.o.
tel. /22/ 870 69 10
email:

Szczegółowe informacje: